medeors pluss-s logo

Veselības centrs “Medeors Pluss-S” sertificētie speciālisti sniedz palīdzību cilvēkiem ar muguras problēmām, pēc sporta traumām, pēc operācijas rehabilitācijā, piedāvājam veselības uzturēšanas programmas biroja darbiniekiem, grūtniecēm, sievietēm pēcdzemdību periodā, kā arī tiem kuriem pāri 60 un vairāk.

Image Alt

Grūtnieču vingrošana

Grūtnieču vingrošana: ceļš uz veselīgu, komfortablu un harmonisku grūtniecības laiku

Grūtniecība ir viens no skaistākajiem un reizē nozīmīgākajiem posmiem sievietes dzīvē. Līdztekus visām emocijām un gatavošanās darbiem, gaidot bērniņu, būtiska loma ir arī fiziskajām aktivitātēm. Ne vienmēr grūtniecības laikā ir vienkārši atrast sev piemērotu kustību veidu, taču grūtnieču vingrošana izceļas ar to, ka tā ir speciāli pielāgota jaunajām māmiņām, nodrošinot drošu, saudzīgu un mērķtiecīgu slodzi. Šajā rakstā iztirzāsim visu, ko der zināt par grūtnieču vingrošanu – no tās nozīmes un ieguvumiem līdz pat drošības apsvērumiem un praktiskiem padomiem.

Grūtnieču vingrošana

1. Kas ir grūtnieču vingrošana?

Grūtnieču vingrošana ir īpaši izstrādāts vingrojumu kopums, kas paredzēts sievietēm grūtniecības laikā, sākot no aptuveni 12. grūtniecības nedēļas. Šo nodarbību galvenais mērķis ir:

  • Uzlabot topošās māmiņas fizisko sagatavotību, kā arī sniegt drošu vidi, kurā viņa var kustēties, neko pārlieku nepārslogojot;
  • Samazināt dažādus diskomfortus – muguras sāpes, ķermeņa sasprindzinājumu, muskuļu krampjus;
  • Nostiprināt muskulatūru, jo īpaši iegurņa pamatnes un muguras muskuļus, kas ir vitāli svarīgi gan grūtniecības, gan dzemdību procesā;
  • Palīdzēt sievietei justies emocionāli līdzsvarotai un vienlaikus gan fiziski, gan psiholoģiski sagatavoties dzemdību norisei.

Tā kā grūtniecības laikā ķermenis piedzīvo vērā ņemamas pārmaiņas, grūtnieču vingrošana atšķiras no parastas grupu vingrošanas, pilates vai jogas – šeit izmantotie vingrinājumi ir rūpīgi pielāgoti, lai nodrošinātu drošu, bet efektīvu slodzi. Tāpēc pirms šādu nodarbību uzsākšanas ir svarīgi saņemt veselības aprūpes speciālista apstiprinājumu.

2. Kāpēc ir svarīgi vingrot grūtniecei?

Grūtnieču vingrošana

grūtnieču vingrošana
  • Par spīti sen atpakaļ valdošajiem stereotipiem, ka grūtniecības laikā sievietei jābūt pēc iespējas mierīgākai un fiziski neaktīvai, mūsdienu pētījumi liecina, ka mērenas, atbilstoši pielāgotas fiziskās aktivitātes pat ir vēlamas un ieteicamas. Grūtnieču vingrošana sniedz plašu ieguvumu klāstu:

    1. Fiziskā sagatavotība un labsajūta
      Regulāri vingrinājumi uzlabo asinsriti, palīdz izstrādāt endorfīnus (tā saucamos laimes hormonus) un uzlabo pašsajūtu. Tas īpaši svarīgi grūtniecības otrajā un trešajā trimestrī, kad pieaug ķermeņa svars un palielinās slodze uz muguru un locītavām.

    2. Muguras sāpju mazināšana
      Ļoti daudzas topošās māmiņas sūdzas par sāpēm muguras lejasdaļā. Vingrošanas laikā nostiprinot vēdera un muguras muskulatūru, var ievērojami samazināt muguras sāpju intensitāti.

    3. Iegurņa pamatnes muskuļu nostiprināšana
      Spēcīga iegurņa pamatne palīdz dzemdību procesā, kā arī samazina risku saskarties ar dažāda veida nesaturēšanas problēmām pēc bērna dzimšanas.

    4. Samazināts gestācijas diabēta un preeklampsijas risks
      Vairāki pētījumi rāda, ka mērena fiziskā slodze grūtniecības laikā var mazināt gestācijas diabēta un augsta asinsspiediena attīstības iespējamību.

    5. Enerģijas līmeņa paaugstināšana
      Lai gan grūtniecēm bieži vien piemīt nogurums, paradoksāli, bet tieši piemērotas fiziskās aktivitātes var palīdzēt justies enerģiskākai un modrākai.

    6. Labāks emocionālais stāvoklis
      Regulāra grūtnieču vingrošana var mazināt trauksmi un depresīvus simptomus, kas nereti rodas hormonu svārstību un lielo dzīves izmaiņu dēļ. Kustība un socializēšanās nodarbību laikā palīdz uzturēt pozitīvu domāšanu.

3. Pirms uzsākt vingrošanu: svarīgi priekšnoteikumi

    • Pirms pieņemt lēmumu uzsākt grūtnieču vingrošanu, svarīgi konsultēties ar savu ārstu (ginekologu, ģimenes ārstu, vecmāti u.c.):

      • Rakstiska atļauja/izziņa
        Dažkārt ārsts var izrakstīt rakstisku atļauju, kas apliecina, ka jūsu grūtniecības norisē nav medicīnisku šķēršļu vingrošanai. Tas ir būtiski, lai pārliecinātos, ka fiziskā slodze nekaitēs ne jums, ne augošajam bērniņam.

      • Informācija par iespējamām veselības problēmām
        Ja jums ir gestācijas diabēts, augsts asinsspiediens, sirds un asinsvadu problēmas vai kādas citas veselības komplikācijas, fizioterapeits vai pasniedzējs var būtiski pielāgot vingrinājumus, lai garantētu drošību. Piemēram, noteiktos gadījumos var būt aizliegta intensīva slodze vai noteiktas kustības.

      • Atbilstoša stāsts par iepriekšējo fizisko sagatavotību
        Vingrinājumu izvēle var būt atkarīga arī no jūsu agrākās fiziskās aktivitātes pieredzes. Sieviete, kas pirms grūtniecības regulāri nodarbojusies ar jogu vai pilatēm, var turpināt līdzīgā stilā, tikai pielāgojot intensitāti. Savukārt, ja sportošana ir kas jauns, jāizvēlas saudzīgāks starts.

grūtnieču vingrošana

4. Vingrošanas saturs un struktūra

      • 4.1. Nodarbību formāts: individuāli vai grupās

        Grūtnieču vingrošana var norisināties divējādi:

        • Individuālās nodarbības
          Šādu pieeju rekomendē, ja pastāv specifiskas veselības problēmas vai būtiski stājas traucējumi. Individuālā pieeja ļauj fizioterapeitam vai trenerim veltīt visu uzmanību konkrētai topošajai māmiņai, izvērtēt viņas ķermeņa īpatnības un pielāgot vingrinājumus maksimāli droši.

        • Grupas nodarbības
          Nodarbības ar vairākām topošajām māmiņām paralēli radīs īpašu draudzīgu un pozitīvu atmosfēru, kurā iespējams ne tikai vingrot, bet arī apmainīties pieredzē, risināt kopīgus jautājumus un gūt psiholoģisku atbalstu. Grupas parasti ir nelielas, lai trenere spētu pievērst pietiekamu uzmanību katrai dalībniecei, koriģējot vingrinājumu tehniku.


        4.2. Nodarbību uzbūve un galvenie vingrojumu veidi

        1. Iesildīšanās
          Nodarbība sākas ar vieglām kustībām, piemēram, kakla un plecu apļiem, soļošanu uz vietas, elpošanas vingrinājumiem, lai pakāpeniski modinātu muskuļus un izvairītos no iespējamām traumām. Iesildīšanās ilgst aptuveni 5–10 minūtes.

        2. Dziļās muskulatūras un kodola stiprināšana
          Šīs daļas galvenais uzdevums ir nostiprināt muguras lejasdaļu, vēdera un iegurņa pamatnes muskuļus. Var tikt izmantoti vingrinājumi četrāpus pozīcijā (piemēram, “kaķa un kamieļa” muguras izliekšana/iztaisnošana, rokas un kājas pretējās puses pacelšana) vai viegli vingrinājumi uz vingrošanas bumbas. Šeit liela uzmanība tiek pievērsta elpošanas tehnikai, kas palīdz atslābināties un pareizi stimulēt iegurņa pamatni.

        3. Muskuļu spēka un izturības treniņš
          Apvienojot drošus, saudzīgus, bet efektīvus vingrinājumus, iespējams nostiprināt roku, kāju, sēžas un muguras muskuļus. Piemēram, viegli pietupieni (squat), soli ar vienu kāju uz paaugstinājuma, rokas iztaisnošana ar maziem hantelīšiem. Svarīgi ir stingri kontrolēt, lai pulsa un asinsspiediena rādītāji nepārsniegtu drošās robežas.

        4. Vingrinājumi līdzsvaram un koordinācijai
          Grūtniecības laikā ķermeņa smaguma centrs mainās, tādēļ staigāšana un līdzsvara noturēšana var kļūt sarežģītāka. Šajā posmā var iekļaut vingrinājumus, kas izpildāmi, turoties pie sienas vai krēsla, piemēram, viegla stāvēšana uz vienas kājas, pārkāpšana nelielām barjerām.

        5. Stiepšanās un atbrīvošanās
          Nodarbības noslēgumā iekļaujamas stiepšanās kustības, kas atbrīvo muskuļus, samazina stīvumu un palīdz relaksēties. Īpašu uzmanību pievērš vēdera, muguras, plecu, gurnu rajona atbrīvošanai, lai mazinātu saspringumu.

        6. Elpošanas vingrinājumi un relaksācija
          Grūtniecības laikā elpošana spēlē lielu lomu – tā ne tikai ietekmē mammas pašsajūtu, bet arī nodrošina labāku skābekļa piegādi auglim. Arī dzemdību procesā pareiza elpošana var krietni atvieglot kontrakciju izturēšanu. Tāpēc grūtnieču vingrošanā nereti iekļauj atslābināšanās un elpošanas vingrinājumus, lai topošā māmiņa iemācītos kontrolēt un uzlabot savu elpošanas ritmu.

5. Drošība grūtnieču vingrošanā

  • Lai grūtnieču vingrošana patiešām būtu ieguvumu pilna un droša, jāņem vērā vairāki aspekti:

    1. Vingrojiet ar mērenu intensitāti
      Grūtniecības laikā nav ieteicams nodoties augstas intensitātes slodzei vai vingrinājumiem, kas var paaugstināt pulsa līmeni un ķermeņa temperatūru pārmērīgi augstu. Ieteikums ir saglabāt sarunāšanās testu – ja spējat sarunāties vingrošanas laikā, slodze, visticamāk, ir piemērota.

    2. Izvairieties no vingrinājumiem guļus uz muguras (vēlākos posmos)
      Apmēram pēc 20. grūtniecības nedēļas ieteicams mazināt laiku, ko pavadāt guļot uz muguras, jo palielinātā dzemde var radīt spiedienu uz vēnas cava inferior, ierobežojot asins plūsmu. Daudzi vingrinājumi var tikt pielāgoti sānu guļus pozīcijā vai citās drošās variācijās.

    3. Sargiet vēderu no traumām
      Grūtniecības laikā jāizvairās no sporta veidiem, kuros pastāv liels kritienu vai trieciena risks (piemēram, kontaktcīņas, intensīvas bumbu spēles), un jāizvēlas kontroles vingrinājumi, kurus vada kompetents speciālists.

    4. Kontrolējiet temperatūru un hidratāciju
      Pārkaršana un nepietiekama ūdens uzņemšana var apdraudēt gan māmiņas, gan bērniņa veselību. Vingrošanai jānotiek labi ventilējamās telpās, un to laikā regulāri jāuzņem šķidrums.

    5. Nekavējoties pārtrauciet vingrošanu, ja jūtaties slikti
      Ja vingrošanas laikā rodas sāpes vēderā, galvas reiboņi, elpas trūkums vai citi spēcīgi diskomforta signāli, labāk apstāties, atpūsties un konsultēties ar ārstu.

6. Papildu ieguvumi no grūtnieču vingrošanas

  • Lai arī galvenie ieguvumi no grūtnieču vingrošanas saistīti ar labāku fizisko formu un drošāku dzemdību procesu, ir vairākas papildu priekšrocības, ko bieži akcentē pašas topošās māmiņas:

    • Sievietes ķermeņa izpratnes uzlabošana
      Regulāras nodarbības ļauj topošajām māmiņām labāk izprast savas ķermeņa izmaiņas un vajadzības. Sieviete iemācās klausīties sava organisma signālos un regulēt slodzi atbilstoši pašsajūtai.

    • Socializēšanās iespējas
      Nodarbības nelielās grupās, patīkamā gaisotnē, dod iespēju satikt citas grūtnieces, kas atrodas tajā pašā posmā un dalās līdzīgās izjūtās. Tajā rodas spēcīgs savstarpējs atbalsts, veidojas jaunas draudzības un informācijas apmaiņas platforma par grūtniecības norisi, dzemdībām, pediatriem u.c.

    • Dzemdību sagatavošanas elements
      Daudzas grūtnieču vingrošanas programmas iekļauj elementus, kas tieši palīdz sagatavoties dzemdībām. Piemēram, trenere vai fizioterapeits var pastāstīt par pareizām elpošanas metodēm kontrakciju laikā, ieteikt pozas, kas atvieglo sāpju sajūtu dzemdību laikā, vai parādīt, kā atslābināt iegurņa muskuļus.

    • Ātrāka atlabšana pēc dzemdībām
      Jo labākā formā sieviete ietur sevi grūtniecības laikā, jo ātrāk viņa var atgriezties ierastajā ikdienas ritmā pēc bērna piedzimšanas. Stiprināti muskuļi un trenēta izturība nodrošina vieglāku pēc-dzemdību perioda norisi.

7. Kā notiek grūtnieču vingrošanas nodarbības praksē

      • Lai gūtu pilnvērtīgu priekšstatu, kā varētu noritēt nodarbība, apskatīsim vienu iespējamu scenāriju:

        1. Ierodoties centrā vai studijā
          Topošā māmiņa piereģistrējas, iespējams, apmainās ar jaunumiem ar citām dalībniecēm, un sagaida trenera uzaicinājumu doties zālē.

        2. Iesildīšanās un elpošanas vingrinājumi (5–10 min)
          Viegli ritmiski soļi, rokas rotācijas, plecu apļi vai vingrojumi ar elastīgām lentām – viss, lai pakāpeniski sagatavotu ķermeni turpmākajai slodzei. Parasti treneris atgādina par pareizu elpošanu un atslābināšanos.

        3. Sirds un asinsvadu sistēmas iesildīšana (5 min)
          Viegls, lēns ritms – piemēram, vingrošana pie mūzikas, zemi pietupieni, soļošana uz vietas, roku pacelšana un nolaišana. Pulsa kontrole un moderēts temp.

        4. Pamata daļa – muskuļu nostiprināšana (20–25 min)
          Šajā fāzē tiek izpildīti galvenie grūtnieču vingrošanas vingrinājumi:

          • Muguras lejasdaļas un iegurņa pamatnes stiprināšana (četrāpus pozīcijas vingrinājumi, vingrošana uz bumbas);
          • Kāju un sēžas muskuļu vingrinājumi (viegls pietupiens, ceļa pacelšana, balsti pret sienu vai krēslu);
          • Roku muskulatūras vingrinājumi (atspiešanās pret sienu, vingrojumi ar maziem hantelīšiem vai gumijām);
          • Koordinācijas un līdzsvara vingrinājumi (staigāšana gar vingrošanas nūju, stāvēšana uz vienas kājas ar atbalstu).
        5. Stiepšanās un atslābināšanās (5–10 min)
          Tiek izstiepti muskuli, kas intensīvāk strādājuši pamata daļā. Piemēram, muguras un plecu stiepšana, gurnu locītavu atbrīvošana (mazāk intensīvas pozas, izmantojot dvieļus vai spilvenus), kā arī elpošanas vingrinājumi.

        6. Saruna un atgriezeniskā saite (5–10 min)
          Nodarbības noslēgumā treneris vai fizioterapeits var sniegt rekomendācijas, atbildēt uz jautājumiem par vingrinājumu izpildi mājās, uzturu vai citiem ar grūtniecību saistītiem aspektiem. Šis ir arī laiks, kad dalībnieces var savstarpēji aprunāties.

8. Mīti un patiesība par vingrošanu grūtniecības laikā

  • Nereti sievietes saskaras ar dažādām baumām vai stereotipiem par fizisko aktivitāti gaidību periodā. Daži no biežākajiem mītiem:

    • “Grūtniecei vispār nevajadzētu sevi fiziski piepūlēt.”
      Patiesībā pilnīga bezdarbība var būt kaitīgāka nekā mērena slodze, jo tas palielina muskuļu vājumu un var pasliktināt stāju, radot vairāk sāpju.

    • “Vingrojot, bērniņam trūkst skābekļa.”
      Ja vingrošana notiek mēreni, ievērojot nepieciešamos drošības pasākumus, tad bērniņš noteikti nesaņems mazāk skābekļa. Tieši otrādi – uzlabotā asinsrite var nākt par labu arī mazulim.

    • “Ja agrāk neesmu sportojusi, grūtniecība nav īstais brīdis sākt.”
      Lai gan, sākot uzreiz ar intensīviem treniņiem, var būt riskanti, grūtnieču vingrošana tieši piemērota arī iesācējām, jo vingrinājumi ir droši un progresu var kāpināt pakāpeniski.

    • “Pēc dzemdībām nebūs jāvingro, jo grūtnieču vingrošana jau visu sakārto.”
      Lai gan regulāra kustība grūtniecības laikā vieglos atveseļošanos un ķermeņa atgriešanos formā, pēc dzemdībām joprojām būs ieteicamas pēcdzemdību vingrošanas metodes, kas palīdz atjaunot iegurņa pamatnes un vēdera muskuļu veselību.

9. Grūtnieču vingrošana un sadarbība ar citiem speciālistiem

  • Lai gan pašas nodarbības bieži vien vada fizioterapeits, fitnesa treneris ar atbilstošu kvalifikāciju vai cits speciālists, nereti tiek nodrošināta sadarbība ar citiem medicīnas jomas profesionāļiem:

    • Ginekologi: sniedz informāciju par grūtniecības progresu, ierobežojumiem, ja tādi nepieciešami, un norādījumus individuālām situācijām.
    • Vecmātes: var rekomendēt, kuras vingrošanas grupas būtu vispiemērotākās, un atbildēt uz jautājumiem par dzemdībām, jo īpaši par elpošanas tehnikām.
    • Uztura speciālisti: palīdz saglabāt līdzsvarotu uzturu, kas kopā ar fizisko aktivitāti sekmē veselīgu svara pieaugumu un enerģijas līmeni gaidību periodā.

    Šāda vispusīga pieeja garantē drošu, individualizētu pieeju, un topošā māmiņa var būt pārliecināta, ka viņas un mazuļa labklājībai ir paaugstināta uzmanība.

7. Kā notiek grūtnieču vingrošanas nodarbības praksē

      • 10. Aicinājums uz rīcību

        Ja esat gaidībās un vēlaties uzlabot savu pašsajūtu, sagatavoties dzemdībām un stiprināt savu organismu, grūtnieču vingrošana var būt tieši tas, kas jums vajadzīgs. Lai sāktu, rīkojieties šādi:

        1. Konsultējieties ar ārstu
          Pārrunājiet ar savu ginekologu vai vecmāti par nodomu sākt vingrošanu. Pajautājiet, vai jūsu veselības stāvoklis to atļauj, un lūdziet rakstisku atļauju, ja tas nepieciešams.

        2. Izvēlieties uzticamu vietu un speciālistu
          Iepazīstieties ar iespējām, kādas piedāvā grūtnieču vingrošana jūsu apkārtnē. Izvērtējiet gan individuālos, gan grupu nodarbību formātus. Svarīgi, lai speciālists būtu pietiekami zinošs un spētu atbildēt uz jūsu jautājumiem.

        3. Nodarbojieties regulāri
          Lai gūtu maksimālu labumu, ieteicams vingrot vismaz 1–2 reizes nedēļā. Centieties iekļaut papildus arī īsus vingrojumus mājās, ja ārsts to atļauj.

        4. Sajūtiet baudu no procesa
          Grūtnieču vingrošana nav sacensība; tas ir atbalstošs un saudzīgs veids, kā palikt kustībā. Elpojiet, ieklausieties ķermenī un ļaujiet sev priecāties par mazo brīnumu, kas aug jūsu puncī.

        5. Turpiniet veselīgo dzīvesveidu
          Papildus fiziskajām aktivitātēm pievērsiet uzmanību sabalansētam uzturam, pietiekamam dzeramā ūdens daudzumam un regulārai atpūtai. Tādā veidā veidosiet spēcīgu pamatu mazulim un sev pašai.


        Noslēgumā

        Neatkarīgi no tā, vai jums ir pirmā vai trešā grūtniecība, grūtnieču vingrošana piedāvā brīnišķīgu iespēju rūpēties par savu veselību, ķermeni un labsajūtu, gatavojoties nozīmīgajam dzīves notikumam – bērna piedzimšanai. Šīs nodarbības var kļūt par īstu “maģisko stundu” nedēļas ritmā, kad varat atslēgties no ikdienas steigas, pastiept muskuļus, vingrināt elpu un sajust īpašo mieru, ko sniedz apziņa, ka darāt labu gan sev, gan savam topošajam bērniņam.

        Grūtnieču vingrošana palīdzēs uzturēt muskuļus, locītavas un sirdi labā formā, uzlabojot asinsriti un emocionālo līdzsvaru. Tā ir lieliska iespēja justies aktīvai un enerģiskai visā gaidību laikā un daudz pozitīvāku skatījumu iegūt par dzemdību procesu. Arī pēc bērna piedzimšanas jūsu ķermenis jums pateiksies ar ātrāku atkopšanos, jo esat rūpējusies par tā stiprināšanu.

        Ja vēl šaubāties, atcerieties – kustība ir dabiska un vajadzīga mūsu organismam, un atbilstošas fiziskās aktivitātes grūtniecības laikā sniedz neskaitāmus ieguvumus gan topošajai māmiņai, gan jaunajai dzīvībai. Ļaujieties grūtnieču vingrošanas iedvesmai un speriet soli pretī harmoniskākai, veselīgākai un prieka pilnai grūtniecībai!

Piesakieties jau šodien!

Adrese:

Dzirnavu iela 91 k-3, Rīga, Latvija, LV-1011

Mobilā tālruņa numurs:

261 766 08

E-pasts:

medeors@gmail.com

Darba laiks:

Pr.-Ct.: 8:00-20:00 (pēc iepriekšējā pieraksta )
Pt.: 8:00-17:00

Aizpildiet pieteikumu un mēs ar Jums sazināsimies pēc iespējas ātrāk.

    Pieteikties Pakalpojumam!