
Mugura sāpes
Muguras sāpēm var būt visdažādākā izcelsme , tās var būt dažādos muguras rajonos, problēmas mugurkaula kakla daļā ( spondiloze, spondilopātija ) var nedot sāpju sindromu kakla zonā, bet izpausties kā pleca locītavas perioartroze, vai piemēram kā priekšējā trapecveida muskuļa sindroms , kas izpaudīsies kā pacienta sūdzības par sāpēm un mazkustīgumu pleca locītavā , vai arī par sāpēm krūškurvja priekšpusē .
Muguras sāpju iemesli.
Par iemeslu sāpēm jostasvietā bez šaubām var būt dažādākie iemesli ,traucējumi krūšu, jostas un krustu skriemeļos ,kam ir akūts vai hronisks raksturs. Visizplatītākā vieta ,kur notiek mugurkaula traucējumi ir starpskriemeļu diski starp 4. un 5. jostas un starp 5.jostas un 1. krustu skriemeļiem . Deģeneratīvas izmaiņas, osteofītu veidošanās , starpskriemeļu attāluma izmaiņas sakarā ar disku sablīvējumu un tam sekojošo saknīšu reflesku, osteoporoze. Asas sāpes muguras jostas, jostas – krustu rajonā smaguma celšanas vai straujas kustības dēļ var kļūt par diska trūces veidošanās sekām.
Diska trūce – mugurkaulam darbojoties , tā kauli nosliecas uz priekšu , atpakaļ ,izspiežot diskus no savām vietām .Tā rezultātā želejveida viela tiek saspiesta un spiediens pieaug. Ja strauju kustību rezultātā, smagumu celšanas rezultātā, nepareizas kustības regulāri atkārtojas un muskuļu saites netiek stiprinātas,želejveida vielas var izspiesties. Sāpes pašā sakumā var būt vājas .Bet ja ilgstoši turpinās nepiemērotas kustības ,želejveida viela var uzpiesties nervu saknēm ,tas nozīmē to, ka disks izslīd no savas vietas, nospiežot nervu saknes un rada ļoti lielas sāpes, jušanas traucējumus, tā rezultātā ir izveidojusies diska trūce.Protams to visu konstatē veicot izmeklējumus ( RTG, CT, MT, DT ) , ja diska trūce ir neliela , tad fizioterapeits var palīdzēt ar intensīvu speciālo vingrojumu programmu palīdzību , tā nostiprinot muskuļu korseti un atvieglojot sāpes. Bet ja trūce ir liela, parādījušies jušanas traucējumi , tad vienīgais risinājums ir operācija.
Diferencējot sāpes muguras jostas rajonā , nepieciešams ņemt vērā, ka tādas sāpes var rasties kā sekas zarnu trakta, aizkuņģa dziedzera, prostatas slimībām , kā sekas audzējiem ,metastāzēm iegurņa rajonā, menstruācijām , grūtniecēm, miozītiem .
Kas visbiežāk cieš no mugurkaula jostas daļas problēmām .
Vislielākās izredzes iedzīvoties kādā jostas daļas protrūzijā vai diska trūcē ir fiziska darba darītājiem ,jo šiem cilvēkiem ķermeņa daļa pakļauta nemitīgai slodzei , kuras sadalījums bieži vien nav pareizs. Ceļot smagumus, nevis stabili un vienmērīgi noslogojot visu balsta aparātu , bet raujot uz sevis, tas notiek ātri vien.
Protams būtu jāatzīmē , ka sēdoša darba darītāji, ja cilvēk ilgstoši sēž un nepiekopj fiziskas aktivitātes , veidojas apakšējais krusteniskais sindroms. Tas nozīmē to, ka vēdera muskuļi vāji, bet muguras muskuļi noslogoti . Tieši šie faktori izraisa mugurkaula muguras muskuļu tonusa paaugstināšanās un muskuļu ātru nogurdināmību. Viens no variantiem, kas parasti tiek novērots ikdienā ir : cilvēks saliecas, pagriežas un tad veic celšanas kustību, lai mājās no grīdas paceltu stūrī ieliktu smagu kasti. Tad starpskriemeļu diskam nāks piedzīvot lielu slodzi un rezultātā cilvēks bieži vien vairs nespēj piecelties un iztaisnot muguru , ar rokām saķer sāpošu muguru .
Sagatavoja : Sertificēta fizioterpeite Daina Zīle