MUGURAS VESELĪBA

Muguras sāpes – izplatītākā muguras veselības problēma.

Strādājot ikdienā  SIA Veselības centrs” Medeors” speciālisti secina ka  , bieži nākas saskarties ar pacientiem  , kuriem ir sūdzības par muguras sāpēm, muguras un kakla muskuļu sāpēm.

85% no visiem mūsu centra pacientiem  griežas ar sūdzībām  par  muguras sāpēm  un hroniskām  muguras problēmām.

muguras sāpesTam par iemeslu ir vairāki cēloņi, bet mūsdienu lielākā problēma ir ilgstošā sēdēšana un mazkustīgs dzīvesveids. Ļoti bieži problēmas cēlonis nav mugura pati par sevi, bet dažādu muskuļu spēka un garuma nevienmērīgo attiecību spogulis.Katrs cilvēks ir individuāls un katram ir savs dzīves ritms, ikdienas problēmas un arī veselības problēmas. Taču jāsecina, ka muguras problēmas ir kopīgas ļoti daudziem.

Visizteiktākā parādība ir kājas muskulatūras īsums, kas veidojas ilgstoši sēžot darbā, skolā, studijās, automa šīnā un maz pārvietojoties ejot ar kājām, kā rezultātā cilvēkam notiek funkcionālas pārmaiņas iegurnī un mugurkaula jostas daļā, kā rezultātā var rasties mugurkaula jostas daļas muskulatūras diskomforts, kas visbiežāk iet roku rokā ar saspringtu kakla un plecu daļu, radot muguras sāpes. Sākumā tas var būt tikai saspringums un diskomforts, bet ikdienas steigā un stresā nepievēršot uzmanību savas muguras veselībai, var rasties arī neatgriezeniskas jeb deģeneratīvas izmaiņas mugurkaula struktūrās – skriemeļos un starpskriemeļu diskos.

Vispazīstamākā diagnoze ir mugurkaula  spondiloze, kas nozīmē, ka mugurkaula starpskriemeļu disku biezumi neatgriezeniski samazinās, kuri mūsu ķermenī pilda amortizatora funkcijas, lai aizsargātu galvas smadzenes no triecieniem. Visbiežāk šī parādība rodas, ja cilvēkam ir pārlieku liels noslogojums uz kādu no mugurkaula segmentiem pārlieku liela kustīguma dēļ starp kādiem no diviem augstāk un zemākstāvošiem skriemeļu ķermeņiem kādā citā segmentā. Rodas skriemeļu nestabilitāte un skriemeļi sāk strīķēties cits gar citu, kā rezultātā rentgenogrammās var novērot biežāk ikdienā sauktos „radziņus”. Ja process netiek apturēts un cilvēks savu muguras veselības stāvokli neuzlabo, tad process var novest arī pie starpskriemeļu protrūzijām vai pat trūcēm. Visbiežākās sūdzības būs asas sāpes mugurā, iegurnī, izstarojošas sāpes uz kāju, grūtības atrast ērtas, sāpes mazinošas pozas. Šādos gadījumos vajadzētu pirmkārt vērsties pēc palīdzības pie ārstiem ,veikt izmeklējumus mugurkaula jostas daļai (Rentgens, Datortomogrāfija, Magnētiskā rezonanse), lai iegūtu skaidru diagnozi.

Nākamais solis būtu griezties pie fizioterapeita, kurš sastādīs pareizu un katram piemērotu rehabilitācijas plānu, izglītos ergonomikas jautājumos – kā pareizi celt smagumus, kā pareizi apsēsties, apgulties un piecelties -, kā arī iemācīs pareizi veikt vingrojumu kompleksus.

Taču vissvarīgākā lieta būtu sevi tik tālu nenovest un veikt profilaktiskus pasākumus – profilaktiskas fizioterapeita konsultācijas, ārstnieciskās vingrošanas nodarbības un dažādas citas piemērotas fizioterapijas metodes. Svarīgi būtu cilvēkam iemācīties veikt pareizi gan stiepšanas, gan nostiprinošus vingrinājumus, kas palīdzētu uzturēt savu muguras veselību.

Kā ieteikums būtu regulāri veikt nostiprinošus vingrinājumus vēdera, gurnu un kāju mugurējās daļas muskuļiem, kā arī stiepjošus vingrinājumus muguras un kāju gan priekšējās, gan mugurējās daļas muskuļiem. Taču jāievēro, ka tas jādara ir pareizi – cilvēka doma var būt laba, bet izpildījums var būt nepareizs, tādēļ fizioterapeita konsultācijas labi noder.Vienu no efektīvām metodēm pie muguras sāpēm mūsu centra speciālisti piedāvā slinga terapiju -vesela kustību aparāta stiprināšanai,ārstēšanai  un otra metode būtu – teipošana. Pašlaik saviem klientiem šīs metodes piedāvājam par īpašām iepazīšanās cenām  gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Kā novēlējums  būtu, sargiet savu muguras veselību, jo nekas nav tā vērts kā sabeigt savu muguru, kuras rezultātā var tikt apgrūtinātas ikdienas darbības nākotnē.

Veselas muguras vēlot, Veselības centrs „Medeors”