medeors pluss-s logo

Veselības centrs “Medeors Pluss-S” sertificētie speciālisti sniedz palīdzību cilvēkiem ar muguras problēmām, pēc sporta traumām, pēc operācijas rehabilitācijā, piedāvājam veselības uzturēšanas programmas biroja darbiniekiem, grūtniecēm, sievietēm pēcdzemdību periodā, kā arī tiem kuriem pāri 60 un vairāk.

Image Alt

Fizioterapijapluss

Sieviete apgūlusies uz lielas zilas bumbas šortos un īsā sarkanajā topā

Vispārējie ieteikumi muguras veselībai

Vēlams iztikt bez liekas pārgalvības un izvairītie no traumām. Nedrīkst uzturēties caurvējā, lai pasargātu muguru .

Jāseko līdzi savas muguras stāvoklim un slodzēm , lai tās būtu vienmērīgas,izvairīties no muguras veselībai kaitīgām pozām. Lumbalģijas vai radikulīti un vēl virkne radniecīgo problēmu rodas no tā, ka muskuļi ir atdzisuši un strauji veic kādu fizisku piepūli.

Protams jāatzīmē, ka risku mugurai rada: nepareizās pozas, smagu somu nešana, nepietiekama vingrošana, nepiemērots gultas matracis /vai pati gulta ir nepiemērota, nepiemērots spilvens( vai nu mazs, vai nu liels ) , nepiemērotu apavu nēšāšana.

Ieteikumi ikdienai: fizioterapija

Nodrošināt ikdienā regulāras fiziskās aktivitātes. Rekomendējami visi fizioterapijas vingrojumi ,kas nostiprina mugurkaula jostas daļas muskuļu korseti -atliekšanās, prese, sānu, kāju muskuļu vingrināšana , stiepšanās. Svaru zāle, trenažieru zāle var būt ieteicama ar labu , kompetentu treneri, kurš pārzina ne tikai globālos, bet arī lokālo muskuļu darbību un nozīmi. Savukārt fiziski nesagatavotiem cilvēkiem būtu ieteicams nodarboties ar zema riska sporta veidu vienu reizi nedēļā, tad pakāpeniski slodzi, intensitāti palielināt .
Mazāk atrasties sēdus stāvoklī. Nodrošināt tādu dzīvesstilu ,lai regulāri vingrojumi būtu kā viena no neatņemamām dzīves sastāvdaļām.Vienkārša skriešana, pastaigas, nūjošana, braukšana ar velosipēdu , stiepšanās palīdzēs mugurai .

Sekot smagumu nešanai.

Izvēlēties somu ,kas nodrošina vienādu spiedienu uz abiem pleciem, tas ir labāk izvēlēties mugursomu .Centies nest smagumu sev priekšā ar abām rokām ,turot pēc iespējas tuvāk ķermenim.Kā arī būtu jāievēro tas, ka nav vēlams nest smagumus/ smagus iepirkšanās maisiņus vienā somā,bet mēģināt sadalīt simetriski uz abām rokām .

Kontrole pie datora.

Sēžot krēslā pie datora ,jācenšas atbrīvoties ,atbalstīt apakšdelmus pret roku atzveltņiem un muguru ar plecu lāpstiņām-pret atzveltni . Rokas vēlams turēt plati, tā lai elkoņu līmenis ir vienāds ar galdu .Protams pats galvenais, krēslam jābūt regulējamam tā ,lai kājas vat atbalstīt uz grīdas, ceļi saliekti ,bet ar slīpumu no gurniem līdz ceļiem.Taisīt regulāras atpūtas pauzes .

Veselīga gulēšana.

Jāmēģina atrast tādu gulēšanas pozu ,kas rada nelielu fizisku sasprindzinājumu mugurā. Svarīgi izvēlēties pareizu matraci gulēšanai – labākais matracis ir tāds, kurš nodrošina atbalstu mugurai .Nedrīkst izvēlēties “mīkstu “matraci , jo tad mugura “iekrīt “, kas ar laiku rada mugura sāpes.Protams jāpievērš uzmanība spilvenam , to izvēloties būtu jāpievērš uzmanība spilvena veidam un augstumam,tas ir ,lai kakla daļa tiktu balstīta un atrastos neitrālā stāvoklī ,kas nozīmē ,ka galva nav nedz paliekta uz priekšu, nedz paliekta uz aizmuguri.
Svara kontrole

Ja cilvēka ķermeņa masa pārsniedz optimālo ,tad kādu dienu muguras veselības problēmas piemeklē cilvēku .Ja mugurkaulam jānotur ķermenis ar lielu masu, tad mugurkaulam rodas papildus slodze un rodas papildus grūtības.
Ērtu apavu izvēle. Ieteicami ērti apavi, kā arī ar mīkstu zoli, kuri balsta un aptver kāju. Nekādā gadījumā ar muguras problēmām nav vēlams izvēlēties augstpapēžu kurpes.

Sagatavoja : Sertificēta fizioterapeite Daina Zīle