medeors pluss-s logo

Veselības centrs “Medeors Pluss-S” sertificētie speciālisti sniedz palīdzību cilvēkiem ar muguras problēmām, pēc sporta traumām, pēc operācijas rehabilitācijā, piedāvājam veselības uzturēšanas programmas biroja darbiniekiem, grūtniecēm, sievietēm pēcdzemdību periodā, kā arī tiem kuriem pāri 60 un vairāk.

Image Alt

Hroniskas Sāpes

Kas ir hroniskas sāpes un fizioterapijas palīdzība ?

Sāpes ir nepatīkamas sajūtas un emocijas, kas saistītas ar reālu vai potenciāli iespējamu audu bojājumu. Tā ir subjektīva pieredze, kuru ietekmē mūsu katra fiziskie, emocionālie un kognitīvie procesi.

Ieilgušas sāpes, kas saglabājas pēc audu bojājuma sadzīšanas, nav tikai iedomas. Hroniskām sāpēm raksturīga centrālās sensitizācijas attīstība – tā ir pastiprināta sāpju receptoru atbildes reakcija centrālajā nervu sistēmā uz normālu vai ļoti vieglu kairinātāju. Ilgstošu sāpju gadījumā nervi ir kļuvuši pārāk jūtīgi, un pat viegls pieskāriens var izraisīt sāpju sajūtu.

Tā rezultātā pieaug sāpju sajūta ne tikai ievainotajā ķermeņa daļā, bet šī sajūta var sākt izplatīties pa visu ķermeni. Atkarībā no izpausmes ilguma, sāpes pieņemts uzskatīt par hroniskām, ja tās ilgst vairāk kā 12 nedēļas.

Galvenais hronisku sāpju pacienta terapijas uzdevums ir funkciju atjaunošana visās dzīves sfērās. Pašreizējās hronisku sāpju ārstēšanas iespējas bieži palīdz samazināt, bet ne novērst sāpes, taču sāpju mazināšana par 30 % – 40 % hronisku sāpju pacientam jau pietiekami nozīmīgi uzlabo funkcionēšanu un dzīves kvalitāti.

Fizioterapija ir ļoti efektīva metode sāpju pārvaldīšanā, īpaši gadījumos, kad rodas hronisku sāpju saasināšanās.

Ja ilgstoši ir sadzīvots ar sāpēm, cilvēks pie tām ir pieradis un nespēj vairs objektīvi novērtēt, cik ilgi šis diskomforts turpinās. Fizioterapijā sāk strādāt ar ķermeni, ar dažādām tehnikām speciālists palīdz atslābināt ilgstoši saspringtos muskuļus, arī pacients sajūt, ka var justies citādāk. Tas mudina ielūkoties dziļāk pašam sevī un sākt analizēt sāpju cēloņus. Dažreiz arī šie psiholoģiskie faktori ir hronisku sāpju izraisītāji, kā piemēram, ilgstošs stress, kurš noved pie hroniskām galvassāpēm un sāpēm jostas-krustu rajonā.

Fizioterapijas metodes, kas var palīdzēt:

Masāža

Pirmā palīdzība no fizioterapeita puses visbiežāk būs Ārstnieciskā masāža, kas tūlītēji palīdz atbrīvot saspringtos muskuļus un noņemt savilkumu. Tieši fizioterapeita plašās zināšanas fizioloģijā, anatomijā, rehabilitācijā un neiroloģijā palīdz operatīvi atrast saspringuma cēloņus un sniegt atvieglojumu ārstnieciskās masāžas laikā

Ārstnieciskā vingrošana

Kā nākamo un jau ilgtermiņa risinājumu fizioterapeits piedāvās Ārstniecisko Vingrošanu vai precīzāk, vājo muskuļu stiprināšanu.  Kā zināms, viens no galvenajiem iemesliem – kāpēc, piemēram, darbā ar datoru pleci virzās uz priekšu, ir tieši vāji starplāpstiņu muskuļi un saīsināti muskuļi plecu priekšpusē. Fizioterapeits izstrādās individuālu vingrojumu programmu, lai stiprinātu muskuļus, palielinātu muskuļu un saišu elastību un uzlabotu cirkulāciju sāpīgajās vietās.

Fizikālās terapijas metodes

Elektrostimulācija, piemēram, TENS (transkutāna elektroneirostimulācija), var būt efektīva sāpju pārvaldīšanai. Elektrodi tiek uzklāti uz ādas, un elektriskie impulsi var palīdzēt samazināt sāpes un spazmas.

Ultraskaņas terapija: sāpju atvieglošana, mikromasāža, iedarbība uz kolagēna šķiedrām, kaulu lūzumu dzīšanas sekmēšana, muskuļu spazmu mazināšanai.

Magnētterapija: izmanto nemainīgo vai pulsējošo magnētisko lauku vai to kombinācijas, lai mazinātu iekaisumu un sāpes un stimulētu asins cirkulāciju.

Slinga terapija: palīdz nostiprināt dziļo muskulatūru, kas ļaus arī samazināt sāpes. Ar Slinga terapijas metodi – trakciju veicot izmanto mugurkaula un apkārtējo audu atbrīvošanai kakla daļai un lumbālajai daļai ,tādēji uzlabojot asinsriti.

Protams, kā viena no svarīgākajām metodēm hronisko sāpju gadījumos, ir Fiziskās aktivitātes. Aeroba slodze (pastaigas, velotrenažieris, peldēšana zemā līdz vidējā intensitātē (50—60 % no maksimālā sirds ritma), mazina hronisku sāpju simptomus. Vidējas līdz augstas intensitātes (60—80 % no maksimālā sirds ritma) aeroba slodze, uzlabo vispārējo fizisko sagatavotību.

Kā vienu no metodēm ieteicams pielietot Relaksācijas Tehnikas. Šobrīd interneta vietnēs ir pieejamas dažādas relaksācijas tehnikas audioversijās vai mobīlajās lietotnēs.

Ja piemērotu rehabilitācijas programmu/fizioterapijas programmu sāk slimības sākumposmā, un turpina, tad iespējams novērst vai attālināt tās progresēšanu.